Remember to turn down the brightness and mute your phone.

Terug naar het evenement
Bozar
Belgian National Orchestra

Belgian National Orchestra & Richard Egarr

9 Apr.'26
- 19:00

Henry Le Boeufzaal

Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Symfonie nr. 6 in F-majeur, op. 68, "Pastorale" (1808)

  • I. Allegro ma non troppo: Ontwaken van vrolijke gevoelens bij aankomst op het land
  • II. Andante molto mosso: Scène bij de beek
  • III. Allegro: Vrolijk samenzijn van de landmensen
  • IV. Allegro: Onweer en storm
  • V. Allegretto: Herderslied – Vreugde en dankbare gevoelens na de storm


Einde voorzien om 20:00

Dank aan de spelers van de Nationale Loterij, aan de Tax Shelter van de Belgische federale overheid via Casa Kafka Pictures.

De romantiek is, zeker bij Beethoven, een kunst met veel gezichten; daar waar Beethoven in zijn Derde symfonie nog de heroïek en in zijn Vijfde symfonie nog de romantische tormentatie en noodlottigheid gestalte had gegeven, overheerst in de Zesde symfonie veeleer de bucolische lyriek. Vanzelfsprekend past ook het pastorale gegeven perfect in het kader van het romantische levensgevoel, maar desalniettemin bekleedt de Pastorale een ietwat opmerkelijke plaats in Beethovens symfonisch oeuvre. In tegenstelling tot de meeste andere symfonieën, die veelal gehonoreerd worden omwille van hun doorwrochte vormen, hun complexe structuren of hun dramatische geladenheid, is de Pastorale veeleer een symfonie die gekenmerkt wordt door een bijna onthutsende eenvoud, een eenvoud die (vooral in de eerste drie delen) zelfs balanceert op de rand van de monotonie en het simplisme: de melodieën zijn doorlopend diatonisch, het harmonische verloop is langzaam en de gebezigde akkoorden basaal, de ritmische structuren zijn elementair en worden vaak veelvuldig herhaald, contrasten zijn er nauwelijks en de dynamiek groeit slechts nu en dan uit boven het mezzo-forteniveau; kortom, Beethoven hanteert in het grootste deel van de Pastorale een toonspraak die niet extrovert en flamboyant is, maar veeleer discreet en intiem, een toonspraak derhalve die vraagt om een zeer accurate beluistering, opdat het raffinement en de subtiliteiten van de partituur (cf. de orkestratie!) hoorbaar zouden worden.

Pas in het vierde deel van deze symfonie flakkert de welbekende Beethoveniaanse bezetenheid op, doch in de finale wordt deze alweer getemperd door lyrische melodieën en vloeiende ritmen. Ondanks – of misschien juist mede door toedoen van – deze ongewone eenvoud wordt de Pastorale beschouwd als een van de meest significante symfonieën uit het integrale symfonische repertoire. Vanzelfsprekend heeft dit te maken met het feit dat de verschillende delen van Beethovens Zesde Symfonie nadrukkelijk gekoppeld zijn aan buitenmuzikale voorstellingen. De Pastorale is de eerste grote symfonie die op een programmatische inhoud gebaseerd werd. Meteen dient hierbij beklemtoond te worden dat het Beethoven in dit werk geenszins om ‘Malerey’ maar wel om ‘Ausdruck der Empfindungen’ te doen was. Met andere woorden, Beethoven heeft – op enkele vogelgeluiden na – niet zozeer getracht om een muzikale kopie van de werkelijkheid te creëren, maar wel om op basis van de emoties die bij hem opborrelden wanneer hij in de natuur vertoefde, een muzikaal pendant te construeren.

De programmatische inslag van Beethovens Pastorale heeft de bestaande symfonische traditie overigens niet onberoerd gelaten. In tegenstelling tot de klassieke vierdelige symfonie, is de Pastorale immers een werk in vijf delen (waarvan de laatste drie delen rechtstreeks in elkaar overlopen). Hieruit blijkt dat Beethoven zich bij de uiteindelijke vormgeving van zijn werk wel degelijk heeft laten inspireren en beïnvloeden door buitenmuzikale aspecten, alle compositorische conventies ten spijt. Het is juist deze weerbarstigheid ten aanzien van de traditie, evenals de ermee gepaard gaande, toenemende profilering van de subjectieve intenties en emoties van de kunstenaar, die de Pastorale Symfonie karakteriseren als een romantisch werk bij uitstek.

Pieter Bergé

Richard Egarr

muzikale leiding

Richard Egarr brengt in al zijn muzikale activiteiten een aanstekelijke energie en een avontuurlijke geest, gecombineerd met een scherpe en nieuwsgierige blik — of hij nu dirigeert, van achter het klavier leidt, recitals geeft, kamermuziek speelt of over muziek spreekt.

Sinds 2019 is hij vaste gastdirigent van het Residentie Orkest en artistiek partner van het St Paul Chamber Orchestra. Hij was muzikaal directeur (nu laureaat) van het Philharmonia Baroque Orchestra (2020–2024), van de Academy of Ancient Music (2005–2020) en associate artist bij het Scottish Chamber Orchestra (2011–2017).

Hij beweegt zich moeiteloos tussen historisch geïnformeerde uitvoeringspraktijk en het moderne symfonische repertoire en werkte met toporkesten zoals het London Symphony Orchestra, het Royal Concertgebouw Orchestra en het Philadelphia Orchestra. Vorig seizoen keerde hij terug naar het Seoul Philharmonic Orchestra, het Finnish Radio Symphony Orchestra en het Cincinnati Symphony Orchestra, en dirigeerde hij voor het eerst het London Philharmonic Orchestra.

Hij debuteerde in 2007 op het Glyndebourne Festival Opera en leidde met de Academy of Ancient Music operacycli van Claudio Monteverdi, Henry Purcell en Wolfgang Amadeus Mozart. De oratoria van George Frideric Handel vormen een kern van zijn repertoire.

In 2025/26 dirigeert hij onder meer het São Paulo Symphony Orchestra, het Belgian National Orchestra en de NDR Radiophilharmonie, met onder andere de Johannes-Passion van Johann Sebastian Bach. Hij werkt ook samen met Chicago Baroque, Orchestra of the Eighteenth Century en maakt een tournee met de Netherlands Bach Society. Hoogtepunten zijn o.a. Waltons Eerste Symfonie en een programma met muziek van John Adams en George Butterworth met Roderick Williams.

Samen met zijn vrouw Alexandra Nepomnyashchaya vormt hij Duo Pleyel, gespecialiseerd in vierhandig pianorepertoire. Ze brachten verschillende bekroonde albums uit en werken aan een project rond de symfonieën van Ludwig van Beethoven in bewerkingen van Carl Czerny.

Als klavecinist geeft hij regelmatig recitals, onder meer in de Wigmore Hall en Carnegie Hall. Zijn uitgebreide discografie omvat werken van William Byrd, Jan Pieterszoon Sweelinck, Johann Sebastian Bach, George Frideric Handel, Wolfgang Amadeus Mozart en François Couperin, met talrijke onderscheidingen.

Hij werd opgeleid als koorknaap in York, studeerde aan Chetham’s School of Music en Clare College Cambridge, en verdiepte zich verder bij Gustav Leonhardt en Marie Leonhardt. Hij doceerde jarenlang aan het Conservatorium van Amsterdam en was gastprofessor aan de Juilliard School.

Thomas Vanderveken

presentatie

Thomas Vanderveken begon viool te spelen toen hij vier was, en ruilde die een jaartje later in voor piano. Vandaag probeert hij de wereld een beetje mooier te maken via de megafoon van de media. Het VRT1-programma ‘Factcheckers’ kaart geregeld mistoestanden aan, vaak met politieke gevolgen. Op VRT Canvas kiest hij voor traagheid en schoonheid, in programma’s als ’Nacht in het museum’ en ‘Alleen Elvis blijft bestaan’. Al tijdens zijn studies piano en muziektheorie aan het Koninklijk Conservatorium in Brussel stond hij tegelijk op festivals en in nachtclubs voor jongerenzender JIMtv, en in concertzalen voor radiozender Klara. Met het programma ‘Vlaanderen Vakantieland’ reisde hij de wereld rond, en voor ’Thomas speelt het hard’ speelde hij het Pianoconcerto van Edward Grieg samen met groot orkest. Samen met Véronique Leysen kreeg hij drie prachtige zonen. Zijn droom? Ooit leren spelen op alle instrumenten die hij verzamelt, en eindelijk alle boeken verslinden die in zijn kast staan.

Belgian National Orchestra

Het Belgian National Orchestra, dat werd opgericht in 1936, is de geprivilegieerde partner van Bozar. Het orkest staat sinds september 2022 onder leiding van chef-dirigent Antony Hermus, met Roberto González-Monjas als gastdirigent en Michael Schønwandt als geassocieerd dirigent. Het Belgian National Orchestra treedt op met solisten van wereldformaat als Hilary Hahn, Christian Tetzlaff, Thomas Hampson, Aleksandra Kurzak, Leif Ove Andsnes, Víkingur Ólafsson, Sergey Khachatryan en Truls Mørk. Verder investeert het Belgian National Orchestra in de toekomstige generatie luisteraars en deinst het niet terug voor vernieuwende projecten, zoals met pop-rock-artiesten Ozark Henry en Stromae, en recent met Zaho de Sagazan en de Brusselse rapper Scylla. Het Belgian National Orchestra wordt ondersteund door de spelers van de Nationale Loterij en de Tax Shelter van de Belgische Federale Overheid via Casa Kafka Pictures.

Konzertmeister

George Tudorache

 

Eerste violen

Tatiana Koichurenko

Isabelle Chardon

Maria-Elena Boila

Annija Endija Kolerta

Anastasia Filippochkina

Françoise Gilliquet

Akika Hayakawa

Keika Kawashima

Timur Kolesnikov

Isabelle Rowland

Serge Stons

 

Tweede violen 

Filip Suys

Ignacio Rodriguez Martinez de Aguirre

Nathalie Lefin

Marie Danielle Turner

Sophie Demoulin

Isabelle Deschamps

Anna Herbertson

Oscar Lerma Barrero

Sarah Orero

Ekaterina Philippovich

 

Altviolen

Tine Janssens

Mihoko Kusama

Dmitri Ryabinin

Frederik Camacho

Abraham Constantino Nogueras

Daniel Poncela

Jorge Ramos

Silvia Tentori Montalto

Edouard Thise

 

Cello’s 

Eric Chardon

Lesya Demkovych

Célia Brunet

Elisabeth Lefèbvre

Uros Nastic

Lucia Otero

 

Contrabassen 

Ludo Joly

Svetoslav Dimitriev

Grecia Crehuet Ramos

Robertino Mihai

 

Fluiten 

Edith Van Dyck

Jérémie Fèvre

Lucie Dubuisson

 

Hobo’s 

Arnaud Guittet

Irene Martin Sanchez

 

Klarinetten 

Julien Bénéteau

Lena La Mela

 

Fagotten

Bert Helsen

Rob Laethem

 

Hoorns 

Michaela Bužková

Bernard Wasnaire

 

Trompetten 

Leo Wouters

Ward Opsteyn

 

Trombones

Bruno De Busschere

Pierre Duclos

 

Pauken

Katia Godart

FRI 17.04 – 20:00

Mahler 5

Of Love and Light

 

FRI 24.04 – 20:00

Radulović plays Prokofiev

Classical Charisma

 

SUN 3.05 – 15:00

Fazil Say’s Mother Earth

Protecting Nature

 

WED 13.05 – 20:00

Gala concert with Lea Desandre

An evening with Mozart and Rossini

Bozar Maecenas

Patrick Derom Gallery • Monsieur et Madame Bertrand Ferrier • Baron en Barones Marnix Galle-Sioen • Baron Xavier Hufkens • Monsieur et Madame Laurent Legein • Madame Heike Müller • Monsieur et Madame Dominique Peninon • Monsieur et Madame Antoine Winckler • Monsieur et Madame Bernard Woronoff • Chevalier Godefroid de Wouters d'Oplinter

Bozar Fine Art Circle Founding Members

Mr and Mrs Ravi Bhansali • De Heer en Mevrouw Dirk Cavens • Monsieur Simon Devolder • Baron Xavier Hufkens • Monsieur Charles Riva

Bozar Patrons

Monsieur et Madame Charles Adriaenssen • Madame Marie-Louise Angenent • Madame Joséphine d’Ansembourg • Monsieur Werner d’Ansembourg • Comtesse Laurence d'Aramon • Monsieur Jean-François Bellis • Baron et Baronne Berghmans • De heer Stefaan Bettens • Monsieur Philippe Bioul • Mevrouw Roger Blanpain-Bruggeman • Madame Laurette Blondeel • Comte et Comtesse Boël • Monsieur et Madame Thierry Bouckaert • Monsieur Thierry Boutemy • Madame Anny Cailloux • Madame Valérie Cardon de Lichtbuer • Madame Catherine Carniaux • Monsieur Jim Cloos et Madame Véronique Arnault • Mevrouw Chris Cooleman • Monsieur Emile Culot • Madame Marguerite Culot • Monsieur et Madame Denis Dalibot • Madame Bernard Darty • De heer en mevrouw Philippe De Baere • Prince et Princesse de Chimay • De heer Frederic Depoortere en mevrouw Ingrid Rossi • Madame Louise Descamps • Madame Hélène Deslauriers • Monsieur Amand-Benoit D'Hondt • De heer Bernard Dubois • Madame Claudine Duvivier • Madame Dominique Eickhoff • Baron et Baronne William Frère • Baron et Baronne Pierre Gurdjian • De heer en mevrouw Philippe Haspeslagh - Van den Poel • Madame Susanne Hinrichs et Monsieur Peter Klein • Monsieur Jean-Pierre Hoa • Madame Bonno H. Hylkema • Madame Fernand Jacquet • Baron Edouard Janssen • Madame Elisabeth Jongen • Monsieur et Madame Jean-Louis Joris • Monsieur et Madame Adnan Kandiyoti • Monsieur Sander Kashiva • Monsieur Sam Kestens • Monsieur et Madame Klaus Körner • Monsieur Pierre Lebeau • Monsieur et Madame François Legein • Monsieur et Madame Charles-Henri Lehideux • Monsieur et Madame Philippe le Hodey • Madame Gérald Leprince Jungbluth • Monsieur Xavier Letizia • Monsieur Bruno van Lierde • Madame Florence Lippens • Monsieur et Madame Clive Llewellyn • Monsieur et Madame Thierry Lorang • Madame Denise Louterman • Madame Olga Machiels-Osterrieth • De heer Peter Maenhout • Monsieur et Madame Alain Mallart • De heer en mevrouw Frederic Martens • Monsieur et Madame Dominique Mathieu-Defforey • De heer en mevrouw Frank Monstrey (urbion) • Madame Philippine de Montalembert • Madame Nelson • Dr. Bram Peeters et Monsieur Lucas Van Molle • Madame Christine Perpette • Famille Philippson • Monsieur Gérard Philippson • Comte et Comtesse Antoine de Pracomtal • Monsieur Bernard Respaut • Madame Elisabetta Righini et Monsieur Craig Finch • Monsieur et Madame Michael Rosenthal • Monsieur et Madame Frédéric Samama • Monsieur et Madame Philippe Schöller • Monsieur et Madame Hans C. Schwab • Monsieur et Madame Tommaso Setari • Monsieur et Madame Olivier Solanet • Monsieur Eric Speeckaert • Monsieur Jean-Charles Speeckaert • Madame Apolline de Spoelberch •Monsieur Guillaume de Spoelberch • Monsieur Paul de Spoelberch • Vicomte Philippe de Spoelberch et Madame Daphné Lippitt • Madame Anne-Véronique Stainier • Monsieur Didier Staquet et Madame Lidia Zabinski • De heer Karl Stas • Mevrouw Caroline Steyaert • Monsieur et Madame Philippe Stoclet • Monsieur Nikolaus Tacke et Madame Astrid Cuylits • De heer en mevrouw Coen Teulings • Monsieur et Madame Philippe Tournay • De heer en mevrouw Koen en Anouk Van Balen-Stulens • Monsieur et Madame Xavier Van Campenhout • De heer Marc Vandecandelaere • De heer Alexander Vandenbergen • Mevrouw Barbara Van Der Wee en de heer Paul Lievevrouw • Monsieur Michel Van Huffel • De heer Koen Van Loo • De heer en mevrouw Anton Van Rossum • De heer Johan Van Wassenhove • Monsieur et Madame Albert Wastiaux • Monsieur Luc Willame • Madame Danuta Zedzian • Monsieur et Madame Jacques Zucker 

Bozar Circle

Monsieur Axel Böhlke et Madame Clara Huizink • Monsieur et Madame Paul De Groote • Monsieur Rodolphe Dulait Madame Liliane Gam Madame Valeria Onofrj Sir Gabriel Smit Pergolizzi • De heer en mevrouw Remi en Evelyne Van Den Broeck• Monsieur Guillaume van Doorslaer et Madame Emily Defreyne  

En onze Leden die anoniem wensen te blijven