Het Schrijversparlement

12 Juni'25
- 20:00

Voor het tweede jaar op rij roept Bozar het Schrijversparlement samen.  

Belgische schrijvers reflecteren opnieuw samen over de toekomst. Het decor van dit schrijversparlement is de Terarken zaal in Bozar. Boven het politieke gewoel gaan een handvol schrijvers en denkers met elkaar in gesprek over België. Welke (meer)waarde kan ons land, dat in 2030 zijn tweehonderdste verjaardag viert, nog of opnieuw bieden aan zijn inwoners en de wereld. De waarden waarop het land al sinds 1830 steunt, staan vandaag onder druk. Hier, in Europa en in de rest van de wereld. Hoe kunnen we ze versterken? 

De Belgen van vandaag zijn veel diverser dan die van onze founding fathers. De ‘wij’ in ‘Wij Belgen’ zijn niet langer alleen Vlamingen, Walen en Duitstaligen. Komt daardoor de onze geroemde ‘eendracht’ onder druk te staan, of krijgt ze een andere (betere?) invulling? En wat met het koningshuis in dit alles? Blijft het een noodzakelijk verbindingsteken tussen de gemeenschappen of is het steeds meer een relict uit vervlogen tijden?  

Vijf schrijvers, zullen onder de kundige leiding van Nicky Aerts en Pascal Claude hun verbeelding ten dienste van de natie stellen. Gaea Schoeters, Velibor Čolić, Tülin Erkan, In Koli Jean Bofane en Joachim Pohlmann.

In Koli Jean Bofane werd geboren in 1954 in Mbandaka (Democratische Republiek Congo) en woont in België. Hij publiceerde onder meer Pourquoi le lion n’est plus le roi des animaux, bekroond met de Prix de la Critique van de Franse Gemeenschap van België,  Mathématiques congolaises (2008) en Congo Inc., le testament de Bismarck (2014, winnaar van de Prix des cinq continents de la Francophonie). Zijn werk werd vertaald in onder meer de VS, Duitsland, Brazilië, Zuid-Korea en Slovenië. Zijn meest recente boek is Nation cannibale (2025).

Velibor Čolić werd geboren in 1964 in Joegoslavië (het huidige Bosnië) en woont sinds enkele jaren in België. Hij publiceerde verschillende boeken in het Servo-Kroatisch en begon vervolgens direct in het Frans te schrijven. In 2024 won hij de Prix Rossel de Littérature voor zijn roman Guerre et pluie.

Tülin Erkan (1988) groeide op in Oostende bij een Franstalige moeder en een Engelstalige grootmoeder. Haar zomers bracht ze door bij haar vader in Turkije. Haar debuut Honingeter (2021) stond op de shortlist van de Boon literatuurprijs. Ze werkt momenteel aan haar tweede roman en werd geselecteerd als een van de opkomende Belgische auteurs voor het Europese programma CELA 2024-2025 (Connecting Emerging Literary Artists).

Joachim Pohlmann (1981) debuteerde in 2012 met de roman Altijd iets. Daarnaast publiceerde hij onder andere de ideeënroman Een unie van het eigen en het non-fictieboek Volk & elite. De eeuwig wederkerende strijd om macht en waarom dat eigenlijk niet erg is. Hij was een tijdlang speechschrijver en woordvoerder van Bart De Wever en werkt momenteel als kabinetchef van Theo Francken, federaal minister van Defensie.

Gaea Schoeters (1976) is auteur, journaliste en librettiste. Ze schreef onder meer het reisboek Meisjes, moslims & motoren en de romans De kunst van het vallen en Zonder titel #1. Haar roman Trofee werd meermaals bekroond en verschijnt in vertaling in 16 landen. In Duitsland werden al meer dan 40.000 exemplaren verkocht. In het voorjaar van 2025 werd haar de Vlaamse Cultuurprijs Ultima voor Literatuur toegekend. Dit voorjaar verscheen haar jongste boek: Het geschenk.

Praktisch

Location

Terarken

Ravensteinstraat 23 1000 Brussel

Taal

  • Frans Nederlands

Tarieven

Standaard

10

< 30 jaar

8

Kaart : Verhoogde tegemoetkoming / EU Disability

8